Rozhovor o jedinečném webu Hovoryozdraví.cz v Českém Rozhlasu

kluzova_rozhlas.jpeg

 

Osobní výpovědi lidí o problémech se zdravím a jejich sdílení přes internet. Ve světě nový trend, na který jako první v Česku zareagovali vědci z OUSHI. Založili web Hovory o zdraví podle odzkoušené metodiky oxfordské univerzity. Jako první téma si vzali stárnutí.

Poslechněte si záznam z rozhovoru v Českém Rozhlasu na téma webové stránky http://www.hovoryozdravi.cz/.

 

„Ideální život. Dělám si, co chci. Připadám si jako šlechtic,“ říká spokojený sedmdesátiletý Zdeněk o svém odchodu do důchodu. Jeden z respondentů webu Hovory o zdraví. 

Stáří se tu probírá ze všech stran včetně financí, výpadků paměti nebo fyzické aktivity. Právě internetové sdílení životních trampot a problémů je trendem současnosti. 

 

Tím se podle vedoucí výzkumného týmu Lucie Klůzové Kráčmarové liší od běžných chatů či internetových diskuzí s lékaři: „Ta síla lidského příběhu je tam velmi důležitá. Člověk si informace od někoho dalšího, kdo má podobný problém, převezme úplně jinak, než když je to strohý text, někde napsaný.“ 

Sílu internetu zná i psycholožka Romana Mazalová, mimo jiné spoluautorka dokumentu Šmejdi o nekalých obchodních praktikách. Lidé se podle ní často na sociálních sítích prezentují, jací by chtěli být a ne jací opravdu jsou. 

 

Porovnávají se a pak podléhají dojmu, že život není podle jejich představ a všichni ostatní jsou na tom líp. Web sdílených zkušeností podle ní vrací lidi do reality a dává jim sílu. 

„Jsem moc ráda, že právě proto vznikl tento projekt, který může lidem ukázat, že každý člověk má nějaké trápení a nějak s tím bojuje. Může se tím stát inspirací pro spoustu lidí,“ říká Mazalová. 

Ke každému tématu psychologové, sociologové, lékaři i sociální pracovníci, zpracovávají rozhovory se zhruba padesáti respondenty-pacienty. 

Striktně podle vědeckých a etických pravidel. Vyhnou se tak jednostranným a neobjektivním pohledům. 

Na webu si ve výsledku lidé rozkliknou video či audio nahrávky s přepisem. Vše přizpůsobené i pro lidi se zrakovým hendikepem. Na pilotní téma stárnutí brzy navážou další. 

„Rakovina prsu, rakovina prostaty, demence, diabetes,“ vyjmenovává Lucie Klůzová Kráčmarová, která se chce dotáhnout na úspěchy britských kolegů. 

Jejich web se pravidelně umísťuje na špičce žebříčku internetových stránek o zdraví a má vliv na mínění lékařů, pacientů i celý zdravotnický systém.